Prevence je základ, ale někdy ani ta nestačí a jednou za delší čas nás skolí nějaký bacil. Jako zrovna teď. Když začínáme cítit, že tělo slábne a pokouší se o nás nachlazení doprovázené rýmou nebo ucpanými dutinami, nasazujeme vše, co se nám za poslední roky osvědčilo.
Tady je 10 tipů, co nám vždy pomůže.
Ubereme na jídle. A obzvláště na tom prozánětlivém. Žádné sladkosti s rafinovaným cukrem, pečivo z bílé mouky, smažená jídla. Vždy uvaříme pořádně silný vývar, přidáme na zelenině, ovoci, načneme kvalitní kysané zelí. Na začátku nachlazení je také dobré pustit se do půstu, nebo alespoň delšího přerušovaného půstu. Tělo se nemusí vysilovat zpracováváním potravy a má dost prostoru na boj s nemocí. Nestojí to žádné přemáhání. Možná to znáte z vlastní zkušenosti, když vám není nejlépe, kdy tělo odmítá nezdravé a zpracované potraviny a vyloženě touží po zdravém. A není nic jednoduššího, než mu dát to, o co si samo řekne.
Meditační nahrávky. To, že tělo potřebuje dostatek odpočinku a spánku, aby mohlo bojovat s nemocí, není asi ani nutné zmiňovat. Když už odpočíváme, doporučujeme pustit si řízené meditace pro spuštění samoléčebných procesů. Tělo se krásně zklidní, prodýcháte se a nastartujete uzdravovací proces. Mnoho takových nahrávek lze najít volně na internetu. Pokud máte dlouhou chvíli a chcete si zkusit meditaci, můžete zkusit i některou z našich.
Extrakt z grepových jader. Pokud chcete nakopnout imunitu a dodat tělu pořádnou dávku vitamínu C, doporučujeme extrakt z grepových jader, který má mnohem větší grády než samotná grepová šťáva. Navíc pokud nejste zrovna fanoušci hořkého grepu, pár kapek extraktu vás nebude stát tolik kyselých obličejů, jako kdybyste jedli celý grep. A co teprve to loupání! Velký pozor si však musí dát každý, kdo bere pravidelně určité druhy léků (například na cholesterol), grep totiž zvyšuje účinky některých léků, což může být škodlivé.
Echinacea. Z téhle krásné fialové květinky se využívá hlavně kořen, který má největší sílu. Doporučujeme pořídit si lihovou tinkturu. Posiluje imunitu a doporučujeme ji také užívat dlouhodoběji (s malými přestávkami dle návodu) hlavně jako prevenci. Z vlastní zkušenosti víme, že echinacea je doslova zázrak. Když mě v Dubrovniku pálilo v krku z klimatizace, sehnala jsem si echinaceu. Když mě v New Yorku přepadlo chladné počasí a bolelo mě v krku, sehnala jsem si echinaceu. Zima na Maltě i v Římě? Žádný problém. V každé zemi se mi podařilo sehnat echinaceu. Co z toho plyne? Je to malý zázrak, který vám opravdu pomůže. A vozte ji všude s sebou, ať ji pak nemusíte zbytečně shánět. Já už to dělám také.
Kysané zelí. Poslední dobou se mluví o velké prospěšnosti kvašené zeleniny. Pickles, kimči... Stejná vitamínová bomba je i obyčejné české poctivě dělané kysané zelí. Vařením se ztrácí mnoho prospěšných látek, nejjednodušší je proto dát si pravidelně každý den pořádnou lžíci zelí k jakémukoliv jídlu.
Cibule, med. Doporučovat někomu jíst syrovou cibuli je možná trochu kruté. Leda že byste k ní měli třeba tlačenku. Vařit ji není také nejlepší variantou, protože se tím ztrácí důležité látky. Nejjednodušší je proto nakrájet ji na kousky, naložit do medu a pak po lžičkách užívat šťávu, kterou pustí. Kvalitní med je samozřejmě skvělý do čaje, jen pozor, aby nebyl příliš horký a nezničil tak všechny prospěšné látky. Pokud hledáte med s nejvyšším množstvím prospěšných látek, doporučujeme specialitu z Nového Zélandu Manukový med, který si sice nenamažete na chleba, ale vytáhne z těla mnoho neduhů.
Čaje. Kromě lahodné chuti se dá bylinkovými čaji vyřešit hodně problémů. Řekněte potíž, najdeme vám vhodný čaj. Při nachlazení hned saháme po lipovém, který podporuje spouštění procesu pocení. Nejsilnější čajové kombo je směs lipového čaje s nastrouhaným zázvorem a lžící medu. Šalvějový čaj je zase skvělý na dýchací cesty. Přidáváme ho také pro inhalaci do nádoby s horkou vodou.
Eukalyptus. Pro inhalaci je také skvělý eukalyptový esenciální olej, který je dobrý především na horní dýchací cesty. Pár kapek v aromalampě vyčistí vzduch a uvolní ucpaný nos.
TÁDÉ tělové svíce. Jeden z dalších zázraků, který hojně využíváme, a to nejenom při nachlazení, jsou tělové svíce. Možná znáte ušní, tyhle jsou podobné, jen širší co do objemu, tak i do využití. Tělové svíce startují proudění energií v těle, je ale důležité vědět, kam a jak svíce přikládat. Kombinace vakuového efektu a tepla dokáže po přiložení na konkrétní reflexní bod vytáhnout z těla zánět i bolest. Při nachlazení a ucpaných dutinách je nejčastěji přikládáme na body na čele, kde rozproudí energie a uvolní dutiny.
Další. Nejen v době nemoci, ale i jako prevenci je skvělé zaměřit se na vitamínem C nabitý šípek, rakytník, například ve formě šťávy, a slavnou kombuchu, která je mimo jiné plná probiotik.
Když je zase dobře, je potřeba mít na paměti prevenci. Lehce se otužovat, příliš se nestresovat a vyhýbat se hodně mastným a zprocesovaným jídlům, která nám nic nedávají.
コメント